Recenzia knihy: Čo sa môžu tipujúci naučiť od futbalovej hry?

V prvej z novej série profesionálny športový stávkar Neel Shah (@MyBettorLife), recenzuje niektoré z najlepších kníh, ktoré môžu pozdvihnúť vaše stávkovanie na ďalšiu úroveň. Tento týždeň sa pozrie na fascinujúcu knihu profesora Davida Sumptera: Soccermatics.

Soccermatics: Mathematical Adventures in the Beautiful Game

Futbalový fanúšik 21. storočia je iná šelma ako v minulých rokoch. Keď sledujete futbalové spravodajstvo pred alebo po zápase, nemôžete si pomôcť, ale budete bombardovaní štatistikami o jednotlivých hráčoch a tímoch.

Koľko kilometrov nabehali? Koľko lopty malo mužstvo A? Koľko kalórií mal dnes ráno brankár United na raňajky? Ok, možno nie posledný, ale chápeš pointu. Táto zásadná zmena v športovej vede, ktorá má verejnú tvár, je relatívne nedávny fenomén, ale táto práca prebieha v zákulisí už roky.

Kniha profesora Davida Sumptera, hoci vyšla v roku 2016, je aktuálna aj dnes. Pozerá sa na to, ako sa dáta používajú v modernej hre, a využíva svoje vlastné matematické znalosti, aby zistil, či dokáže poraziť bookmakerov. Je to pútavý autor a hoci má kniha v názve matematiku, rozhodne nemusíte byť odborníkom na matematiku, aby ste jej porozumeli alebo vás bavila.

Pre kontext som bol priemerným študentom matematiky na úrovni GCSE a vzorce, ktoré používa, sú veľmi jasne vysvetlené a dajú sa jednoducho dodržiavať.

Kniha začína niekoľkými myšlienkami o náhodnosti futbalu a o tom, ako by ste mohli vytvoriť jednoduchý matematický model na predpovedanie futbalových zápasov pomocou niečoho, čo sa nazýva Poissonovo rozdelenie. Samozrejme, že táto metóda má svoje obmedzenia, ale je užitočné pochopiť, že od tohto druhu procesu mnohí bookmakeri začínajú pri vytváraní svojich vlastných stávkových línií.

Kniha sa mierne obchádza nádherným porovnaním toho, aké sú slizové formy ako na strane Barcelony v roku 2010 (áno, prečítali ste si to správne) a podrobnou analýzou tvaru tímu a geometrie zostavy tímu. Všetko veľmi zaujímavé, ale pýtate sa, ako to súvisí s vaším stávkovaním?

Pirlo a prechádzajúce odkazy

Keď som čítal túto časť, určite ma to prinútilo premýšľať o tom, ako by sa tieto znalosti dali aplikovať na špecializovanejšie stávkové trhy. Napríklad rola Andrea Pirla bola v tom čase porovnávaná s Talianskom a Juventusom a ako sa vytvárali prihrávacie väzby s jeho spoluhráčmi.

Často, keď sa pozeráme na stávky, ako sú výkony hráčov (napríklad v spoločnostiach zaoberajúcich sa stávkovaním na rozpätie) alebo hráčske stávky, pozeráme sa na hráča izolovane. Tieto druhy stávok na okrajové segmenty sú často ocenené len priemerne počas sezóny a nemusia nevyhnutne zohľadňovať opozíciu nad rámec ich pozície v ligovej tabuľke.

Niektoré tímy v spodnej polovici si radi držia loptu a niektoré s radosťou kontrujú. Vedieť, ako hráč rád rozmiestňuje svoje prihrávky (sú väčšinou na vlastnej polovici alebo je tam dynamika dopredu?) je užitočná znalosť na nájdenie hodnotných príležitostí.

Taktiež neberieme do úvahy (a možno ani bookmakeri nie) vždy vplyv na ostatných sekundárnych hráčov. Táto sezóna je toho dobrým príkladom. V čase písania tohto článku je Harry Kane mimo tímu Tottenhamu a samozrejme to bude mať vplyv na ich gólovú hrozbu. Čo je však dôležitejšie ako jeho gólová hrozba, jeho absencia v tíme spôsobila, že prihrávky Tottenhamu sú dosť nesúrodé.

Niečo, čo mohlo stávkovým trhom uniknúť, sú ich ťažkosti s držaním lopty a ich zdržanlivá hra. Jedným zo zistení v knihe bolo, že tímy, ktoré sústreďujú svoju rozohrávku len na niekoľko hráčov, strieľajú menej gólov ako tímy, ktoré si loptu rozmiestňujú rovnomernejšie.

Tímy, ktoré prejdú aspoň 5-krát za minútu, strelili v sezóne približne o 20 % viac gólov ako tímy, ktoré prihrali iba 3-krát za minútu. Opäť to môžu byť jemné zmeny, na ktoré sa treba pozrieť, ale keď tím môže zmeniť manažéra a teda taktiku, môže to mať efekt, ktorý chvíľu trvá, kým sa rozvinie, a môžete mať príležitosť, kým sa stávkové trhy dobehnú.

Prístup založený na údajoch

V tejto kapitole sa nachádza množstvo ďalších informácií a niektoré z týchto údajov, hoci sú zamerané na skautov a trénerov, by určite boli užitočné pre profesionálnych športových stávkarov a syndikáty. Kluby sa z pochopiteľných dôvodov zdráhajú zverejniť veľa týchto údajov, ale profesor Sumpter je presvedčený, že oblasť futbalovej analytiky sa stále objavuje a revolúcia je stále v plienkach.

Všetci vieme, aké ťažké je dlhodobo poraziť stávkové kancelárie a stávkové trhy, ale prístup k takýmto údajom a možnosť ich prakticky použiť je jedným zo spôsobov, ako získať potenciálnu výhodu nad trhom, ktorý stále zaostáva v používaní tohto informácie.

Éra Messiho a Ronalda

Nasledujúca časť ilustruje brilantnosť Messiho a Ronalda v diskusii o najlepších strelcoch v La Lige. Zdôrazňuje tiež niektoré potenciálne úskalia pri pokuse predpovedať počet gólov, ktoré môže hráč streliť v sezóne. Ako všetci vieme, títo dvaja velikáni doviedli gólové výkony na úplne nové maximá, aké v Španielsku ešte nevideli.

Napriek týmto významným výnimkám však profesor Sumpter tiež vysvetľuje, prečo by sme mali byť pri podávaní žiadostí tento rok čo rok opatrní. Skutočná pravdepodobnosť, že niektorí hráči dosiahnu výšky ako pred rokom, môže byť často zveličená zostavovateľmi kurzov založených na sezóne, v ktorej sa hráč vyhýbal zraneniam, jazdil trochu šťastia, mal iných spoluhráčov atď… Je tiež potrebné sledovať pri pohľade na stávky na strelcov najlepších gólov ante-post.

Ďalšími časťami záujmu stávkarov môže byť diskusia o informačnej nákaze, múdrosti teórie davu a davového správania. Ak ste obchodník na burze stávok, táto sekcia by vás mohla zaujímať.

Tipovací experiment

Prvá kapitola, na ktorú som preskočil a ktorá vás bude zaujímať najviac, je denník Dr. Sumptera o jeho stávkarských dobrodružstvách. Upozornenie spojlera: po svojom mini experimente zarobil.

Čo nás však zaujíma viac, sú rôzne metódy, ktoré použil, aby to urobil. Uvádza niekoľko vynikajúcich príkladov toho, ako sa snažil oceniť svoje vlastné výbery hier a ako stávkoval. Existuje dobrý prehľad o tom, ako stávkové kancelárie stanovujú svoje kurzy a prečo je často ťažké nájsť akúkoľvek hodnotu.

Svoje vlastné metódy porovnáva s nasledovaním známeho tipéra, pričom každý víkend žiada svoju manželku, aby predpovedala hry, a používa kombináciu hodnotenia výkonnosti. Aj keď bol tento proces pomerne jednoduchý a experiment trval len krátky čas, stále vám poskytne niekoľko nápadov, ako otestovať svoje vlastné základné modely stávkovania a analyzovať svoje výsledky.

Najmä v tomto post-covidovom veku niektoré predtým ziskové stratégie (možno stávkovanie na góly) upadli do úzadia, a preto by tento druh výskumu mohol byť v tejto chvíli užitočný.

Je tu niekoľko dobrých nápadov, aj keď by sa mal vziať do úvahy aj kontext spred niekoľkých rokov. Jedna myšlienka, ktorá sa spomína, je, že ceny žrebov sú často nesprávne. Často je to dôsledok toho, ako stávkové kancelárie používajú svoje výpočty distribúcie Poisson a správanie stávkarov (keďže hazardní hráči sa skôr pozerajú na tímy, ktoré vyhrajú ako na remízu). Toto je určite uhol na preskúmanie, ak to ešte nerobíte.

Dotýka sa tiež užitočnosti (alebo zbytočnosti, v závislosti od toho, na ktorej strane diskusie ste) používania údajov o očakávaných cieľoch a indexov výkonnosti alebo ratingových systémov pri rozhodovaní o stávkovaní.

V súhrne

Soccermatics je skutočne zaujímavým pohľadom na to, ako sa dá na túto krásnu hru pozerať cez prizmu matematiky. Okrem niekoľkých zaujímavých nápadov, ktoré môžete použiť pri stávkovaní, je to príjemné, pútavé a často vtipné čítanie o hre, ktorú milujeme. Ak trénujete svoj detský tím, existuje niekoľko skvelých nápadov, ktoré môžete vyskúšať na tréningovom ihrisku, ktoré vyskúšal profesor Sumpter so svojím vlastným synom a ich tímom.

Prinajmenšom vás to prinúti premýšľať o hre, ktorú sledujete v televízii, inak a keď nabudúce dôjde k útlmu akcie, môžete sa ocitnúť uchvátení vzormi hry na ihrisku. Futbalová analytika bude v našom futbalovom diskurze čoraz rozšírenejšia a táto kniha je skvelým úvodom do nej.

O Neelovi Shahovi

Neel ShahTento rok som sa vďaka kombinácii okolností a ambícií, ktoré som na chvíľu mal, odhodlal stať sa športovým stávkarom na plný úväzok a stráviť rok ponorený do stávkovania, obchodovania a hltania čo najväčšieho množstva vedomostí o predmet. Stále sa mám čo učiť a nie je to ani zďaleka taký očarujúci život, aký si ľudia myslia, ale doteraz to bola úžasná a výnosná skúsenosť a absolútne som si to zamiloval.

Dúfam, že moje články pomôžu ostatným na ich vlastnej ceste stávkovania a všetci si môžeme trochu uľahčiť a spríjemniť život tým, že budeme stávkovať inteligentnejšie a popri tom zarobíme nejaké £££!

Neváhajte sa obrátiť na môj twitter: @mybettorlife alebo navštívte môj blog: mybettorlife.com

Leave a Reply

Your email address will not be published.