Zoznámte sa s odborníkmi: James z @ValueSportBets zdieľa svoje poznatky, zdroje a obľúbené stávkové spomienky

V úplne novej sérii na WLB sa dostávame do povedomia niektorých z najchytrejších myslí stávkového priemyslu tým, že žiadame odborníkov, aby odhalili svoje obľúbené zdroje, cenné poznatky a najväčšie výhry v hre. James z @ValueSportBets nasledujúci.

Kedy ste prvýkrát začali tipovať? Pamätáte si svoju prvú stávku?

V roku 1999 som sa chytil za háčik, vlasec a závažie od Colina Daveyho, tipéra na dostihy a chrty so sídlom v Newmarkete, ktorý predal svoje systémy so „zaručeným ziskom“. Bol to poplatok za prístup k jeho metódam a denný prémiový telefonát za tipy.

Moja prvá stávka bola 2/1 ‘cert’, ktorá, ako ste uhádli, bola dobre prekonaná. Trvalo mi takmer rok tohto typu prehier a slušnej časti študentskej pôžičky, kým som si uvedomil, že to bol úplný podvod a vytiahol zástrčku.

Avšak kvôli mojej láske k matematike, štatistikám a športu, najmä futbalu, som vzbudil záujem.

Na aké športy alebo ligy sa zameriavate a tipujete?

Ako vášnivý futbalový fanúšik som sa sústredil predovšetkým na futbalové stávkovanie, najmä na trhy 1×2 a ázijský handicap. V skutočnosti sa neobmedzujem na žiadne konkrétne ligy alebo krajiny, pretože mojím primárnym cieľom je nájsť hodnotné kurzy, ktoré sa môžu objaviť kdekoľvek.

Minulý rok som zistil, že hodnotu na trhoch 1×2 je čoraz ťažšie nájsť, čo ma núti premýšľať nad tým, či sa dokonca aj soft bookmakeri stávajú efektívnejšími pri stanovovaní cien (alebo len duplikujú ostré knihy). Nájsť výhodu vo futbalovom stávkovaní je rozhodne čoraz náročnejšie, napriek tomu, čo vidíte na hazardnom Twitteri!

Nedávno som si všimol, že ľadový hokej ponúka na trhoch 3-cestných 1×2 cenovo výhodné ponuky, takže som ich tipoval až do mojej nedávnej vynútenej prestávky kvôli rodinným okolnostiam (DOI: Neviem nič o ľadovom hokeji okrem dostupné hodnotové ceny!).

Aké stránky alebo zdroje používate na ich sledovanie? Aké sú vaše obľúbené webové stránky na výskum?

Oddsportal.com považujem za veľmi užitočný z vizuálneho hľadiska pre pohyby cien a kurzov. Dôsledne som tiež používal stránku Josepha Buchdahla football-data.co.uk ako veľmi podrobný zdroj historických cien, článkov a pokynov. Josephove údaje možno analyzovať pomocou fantastického zošita zo stránky betgps.com a vytvoriť tak pôsobivý zdroj štatistík so zabudovanými historickými cenami.

Som členom vynikajúceho webu Poisonfoot.com, ktorý okrem iných zdrojov kombinuje matematické modely, štatistiky a predpovede založené na cenách.

Na sledovanie zápasov a štatistiky používam aplikácie FlashScore, SofaScore a Stats Zone (veľký fanúšik aplikácie Stats Zone kvôli obrovskému množstvu štatistík v reálnom čase, veľkým šancám, vplyvu hráčov atď., čo môže pomôcť pri stávkovaní počas hry ).

Tiež využívam malý výber rešpektovaných kolegov na Twitteri na ich rady – trvalo to niekoľko rokov a chýb, kým som zistil, koho sa oplatí počúvať!!

Aké štatistiky považujete za najdôležitejšie?

Ako hodnotový stávkar založený na cene som býval dosť otvorený o tom, ako sú všetky štatistiky zbytočné. Ako som starol a získaval skúsenosti s vzostupmi a pádmi stávkovania, stal som sa menej čiernobielym, pokiaľ ide o moje názory. Len sa snažím sústrediť na to, čo robím, a pomáhať vzdelávať ostatných, ktorí ma požiadajú o radu alebo pomoc. Uvedomujem si, že ostatní využijú štatistiky pri hľadaní zisku a veľa šťastia.

Najlepšie štatistiky pre mňa sú tie, ktoré zahŕňajú ceny a cenové pohyby. Často budem používať uzatváracie ceny ázijského trhu blízko začiatku výkopu ako efektívny referenčný bod pre možno najpresnejšiu indikáciu pravdepodobného výsledku. Verím, že táto cena sa v nej premietne už teraz o mnohých ľahko dostupných štatistikách, tímových správach, počasí atď. – nech cena urobí prácu za vás.

Existujú nejaké štatistiky alebo trendy, ktoré považujete za irelevantné?

Pri výpočte pravdepodobností, ktoré sú zobrazené vo farebných tabuľkách a predávané ako upozornenia alebo tipy, zápasím s konceptom spoliehania sa na výsledky zápasov typu head-to-head a posledných 5-10 zápasov. Tieto hárky sú zvyčajne odvodené z rovnakých ľahko dostupných štatistických zdrojov a ako také už budú zahrnuté do ceny bookmakera. V mojich očiach to robí tip/varovanie bezcenným a je nepravdepodobné, že bude dlhodobo prinášať zisk.

Futbal je hra s mnohými skutkami náhody: ak chcete povedať, že keďže padlo viac ako 2,5 gólu v 75 % z predchádzajúcich 10 zápasov oboch tímov spolu, musí mať 75 % pravdepodobnosť, že padne v nasledujúcom zápase (takmer úplne nezávislá udalosť) je príliš zjednodušené a matematicky nepravdepodobné.

Chápem, že ľudia niekomu zaplatia, aby vykonal prácu pri získavaní týchto štatistík a ich zbalení – outsourcing je veľmi produktívna metóda, ako veci robiť efektívne. Len nevidím hodnotu v skutočných štatistikách ako samostatný stávkový nástroj, ako sú často propagované.

Akú najväčšiu lekciu ste sa naučili stávkovaniu?

Hazardné hry Twitter vo všeobecnosti nepredstavuje skutočné stávkovanie – práve naopak. Okázalé časové osy reklamy víťaza za víťazom a návratnosť investícií 20 %+ sú tu s jediným cieľom: prilákať viac nič netušiacich tipujúcich, aby si kúpili ich služby/tipy/štatistiky. Záznamy o stávkach sa nevedú, prehraté stávky sa vymažú, stávkové tikety sa upravia, stratené telegramové služby sa vymažú a nastavia sa nové – spomeniete, videl som to.

Jedinými víťazmi sú tí, ktorí službu predávajú – väčšina tipujúcich prelietava od služby k službe, pričom väčšina z nich je príliš v rozpakoch, aby inzerovala svoje straty. Ak sa verejne sťažujú, existuje skupinový dav, ktorý ich zahanbí do ticha: je to skutočná žumpa.

Skutočné stávkovanie je zatraceně tvrdá drina, často dosť frustrujúca a vyžaduje si skutočnú disciplínu na dosiahnutie akéhokoľvek druhu dlhodobého zisku, čo sa len málokomu podarí poctivo alebo úspešne.

Ďalšou lekciou, ktorú som sa nedávno naučil, je potreba vyvíjať metódy/prístupy tak, ako vnímané hranice prichádzajú a odchádzajú – trhy sa neustále vyvíjajú a stávkujúci sa musia tiež vyvíjať.

Prečo je pri stávkovaní dôležitá hodnota?

Pre mňa, spolu s pochopením základných princípov štatistiky a pravdepodobnosti, nájdenie hodnoty v cene podporuje celý princíp tohto nepolapiteľného cieľa v stávkovaní: dosiahnuť dlhodobú ziskovosť.

Ak si myslím, že som identifikoval výhodu, pomocou ktorej môžem získať lepšiu cenu, než akú vypočítam ako skutočnú cenu, potom bez ohľadu na jednotlivé výsledky pri veľkej vzorke (1000 stávok) by som mal očakávať zisk. Mal by som zdôrazniť, že z mojej vypočítanej skutočnej ceny by sa pred výpočtom hodnoty odstránila aj marža stávkovej kancelárie (alebo vig).

Nedávno sa na Twitteri objavilo množstvo „hodnotových tipérov“, ktorí identifikujú neefektívne ceny u mäkkých bookmakerov – zdá sa, že mnohí neodstraňujú vig zo svojej vypočítanej skutočnej pravdepodobnosti, čo znamená, že ich vnímaná hodnota môže byť v skutočnosti nižšia ako vypočítaná ( alebo dokonca bezcenné).

Máte nejakú radu pre tipujúcich, ktorí chcú skúsiť nájsť výhodu?

Po prvé, výhodu nenájdete iba pomocou ľahko dostupných štatistík. Po druhé, futbalové trhy (najmä hlavné ligy a pohárové súťaže) sú čoraz efektívnejšie, pričom pre priemerného hráča je veľmi ťažké dlhodobo zarábať.

Akákoľvek hodnota na týchto trhoch bude pravdepodobne dosť skoro vyčistená tými jednotlivcami/syndikátmi s mimoriadne lepšími zdrojmi, ktoré majú k dispozícii. To znamená, že sa budete musieť pozrieť nižšie v ligách alebo v menej známych krajinách na celom svete, kde bookmakeri nemusia sústrediť toľko zdrojov.

Prípadne, ak máte mimoriadne hlboké znalosti o tíme/lige/športe, môže sa stať, že vaše predpovede, informácie alebo spojenia sú lepšie ako tie, ktoré stanovujú ceny u bookmakerov, čím získate výhodu. Uvedomte si však, že ak hráte tieto typy stávok na mäkkú knihu, pravdepodobne budete veľmi rýchlo obmedzovaní, ak budete vyzerať ako na bežných tipoch EV+.

Aká je vaša najväčšia stávková výhra a ako ju míňate?

Mojím najväčším víťazom na jeden tip bol SV Heider (Nemecká regionálna liga Nord), ktorý vyhral s kurzom 12/1 proti Hannoveru 96 II v auguste 2019. Vyhrali 2:0. Bežne používam výhry na zvýšenie svojho bankrollu, ale musím priznať, že som si pri tejto príležitosti nejaké vybral, aby som zaplatil rodinnú dovolenku!

Kontrolujete svoje stávky a sledujete svojich víťazov/porazených?

Mám úplný záznam o každej stávke, ktorú som zverejnil, takže sa môžem vrátiť a skontrolovať, čo funguje a čo nie. Tieto sú rozdelené do mesačných údajov o zisku/strate a vždy boli zverejnené buď na Twitteri, v mojom telegramovom kanáli alebo pre členov, keď som dal tip na DasPunter.

Myslím si, že je dôležité, aby si tipéri viedli úplné súčasné záznamy o svojich stávkach, a to nielen kvôli transparentnosti, ale skutočne pomáha kontrolovať systémy, upravovať kritériá a podporovať neustály vývoj potrebný na udržanie kroku s trhmi.

Ako sa vyrovnávate s prehratými stávkami?

Ako už bolo spomenuté vyššie, stávkovanie je naozaj ťažké – o nič viac, ako keď ste na sérii výrazných prehier. Každý seriózny stávkar by to mal vedieť potvrdiť.

Významnú časť z mojich 3315 tipov k dnešnému dňu tvorili tipy Value UnderDog na futbalovom trhu 1×2. Často ide o výbery s vyššími kurzami a ako také spôsobujú niekoľko prehier, z ktorých sa bude krútiť žalúdok (jedna prehra z 21 hier). Trvať na systéme aj po 5-10 prehratých výberoch si vyžaduje veľa disciplíny (a presvedčenia, že existuje výhoda).

Zotrvanie v tomto systéme viac ako dva roky ma naučilo veľa trpezlivosti a sebadôvery, aj keď ostatní kritizovali systém, alebo keď tipy prehrali kvôli cieľu 90 min+!!

Sú chvíle, keď je prestávka užitočná, ale nie preto, že „šťastie mi nejde podľa predstáv“, skôr z hľadiska duševného zdravia.

Čo je na stávkovaní najlepšie?

Milujem tú výzvu nájsť výhodu a poraziť cenu bookmakera. Baví ma čítať a diskutovať o rôznych prístupoch s rozumnými ľuďmi na Twitteri a snažiť sa odovzdať to, čo som sa naučil, tým, ktorí majú záujem.

Napriek rastúcim obmedzeniam a efektívnejším trhom je to stále veľmi zábavný koníček, ktorý dopĺňa moju lásku k športu, najmä k futbalu. Nemôžem sa dočkať, kedy sa zasekávam, keď sa šport opäť rozbehne.

Veľa šťastia a ďakujem za prečítanie. Ak máte nejaké otázky, sledujte ma a napíšte mi DM @ValueSportBets.

Leave a Reply

Your email address will not be published.